کمک مومنانه در مساجد به جریان تبدیل شده است

حجت‌الاسلام ابطحی گفت: مساجد همواره در خدمت به محرومان فعال بوده‌اند ولی توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی با طرح موضوع مواسات و همدلی، موجب استمرار این خدمت‌رسانی و تبدیل‌شدن آن به یک جریان شد.

حجت الاسلام والمسلمین «سید محمد ابطحی» در گفت‌ و گو با خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان  با اشاره به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا برای تعطیلی یک هفته ای مساجد در آستانه اربعین حسینی، اظهار کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند تصمیم گیری درباره فعالیت هر مرکز و مجموعه ای در کشور در دوره شیوع ویروس کرونا برعهده این ستاد است بنابراین ائمه جماعات نیز طبق فرمایش معظم له، نماز جماعت را از 12 تا 18 مهرماه به منظور مقابله با شیوع ویروس کرونا در مساجد اقامه نمی کنند.  

امام جماعت مسجد امام حسین(ع) (واقع در تهران، خیابان 17 شهریور، نرسیده به تیردوقلو) افزود: شیوع ویروس کرونا جهان را وارد مرحله تازه ای از سبک زندگی کرد و این واقعیت شامل مراکزی همچون مساجد نیز می شود بنابراین در چنین وضعیتی که گاهی برگزاری برنامه ها با حضور مردم ممکن نیست و در برخی از موارد نیز باید برنامه ها با حضور حداقلی مردم برگزار شود، ضروری است فعالیت مساجد در فضای مجازی توسعه یابد.

وی اضافه کرد: به این دلیل که کار تبلیغ دین خدا و تعظیم شعائر تعطیل بردار نیست، به همین دلیل وقتی کرونا شیوع یافت مسجدی ها اقدام به راه اندازی شبستان مجازی کردند و در مناسبت های مختلف، از طریق تولید و انتشار مطالب، به رونق مساجد تداوم بخشیدند. همچنین در برخی از مناسبت ها نیز کاروان شادی یا سوگواری در سطح محلات راه اندازی کردند.

ابطحی با بیان اینکه تاکید مقام معظم رهبری درباره کمک مومنانه به نیازمندان باب جدیدی در فعالیت مساجد و هیئت های مذهبی گشود، گفت: البته مساجد همواره در خدمت به محرومان، فعال بودند ولی توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی موجب استمرار این خدمت رسانی شد به طوری که از کمک در برخی از مناسبت ها و ایام سال، به جریانی دائم در تمام مناسبت ها تبدیل شد.

وی افزود: مسجدی ها همانطور که در خدمت به نیازمندان یک جریان ایجاد کردند باید در به کارگیری از امکانات روز از جمله شبکه های اجتماعی و پایگاه های اینترنتی نیز یک جریان ایجاد کنند به طوری که همه گروه های مردم به ویژه مسجدی ها هرگاه امکان حضور در مساجد را نداشتند یا این خانه های خدا به دلایلی همچون شیوع ویروس کرونا تعطیل شدند، ارتباط خود با مساجد و کارگزاران مسجدی در زمینه هایی همچون جمع آوری کمک به نیازمندان و برگزاری برنامه های مختلف را حفظ کنند.

امام جماعت مسجد امام حسین (ع) در پایان با بیان اینکه مساجد حتما مطالب مفیدی درباره اربعین حسینی از طریق شبکه های اجتماعی منتشر می کنند، خاطرنشان کرد: اجرای پویش «هر خانه، یک حسینیه» از اقدامات دیگر مسجدی ها در ایام اربعین خواهد بود تا به این صورت حماسه عظیم اربعین حسینی که طی چند سال اخیر موجب حیرت جهانیان شد، این بار در فضای مجازی تحقق یابد.

کد خبر 683

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =