از اجرای طرح «هر خانه یک حسینیه» تا برگزاری جشنواره ترتیل در مسجد کمیل

مسجد کمیل که به مسجد کمیل بن زیاد نخعی نیز شهرت دارد، به همت مرحوم انتشاری رونق یافت و اکنون نیز با تلاش امام جماعت سید و اهالی پایگاه بسیج آن، جزو مساجد پویا و موفق در ترویج معارف قرآنی و خدمت به طبقات محروم جامعه است.

خبرگزاری شبستان، گروه مسجد و کانون ‌های مساجد: بی گام مهم ترین دلیل موفقیت و شهرت مسجد کمیل (واقع در تهران، خیابان دماوند، نرسیده به چهارراه آیت، کوچه مسجد کمیل) در سطح شهر تهران به ویژه در میان مساجد مرکز رسیدگی به امور مساجد ناحیه شهید بهشتی، امامت جماعت حجت الاسلام والمسلمین علی انتشاری نجف آبادی در آن بود؛ مرحوم انتشاری به مدت 41 سال امام جماعت این خانه خدا بود و توانست ضمن توسعه فضای فیزیکی و افزایش نهادها و مراکز فرهنگی، علمی و هنری در این مسجد، آن را به یکی از مراکز انقلابی در شرق تهران تبدیل کند.

معرفی امام جماعت مسجد کمیل به امر امام خمینی (ره)

حضور آیت الله انتشاری در تهران و پذیرش مسئولیت امامت جماعت مسجد کمیل به امر امام خمینی (ره) صورت پذیرفت؛ به گفته حجت الاسلام سید محمد موسوی، امام جماعت این مسجد، زمانی که مرحوم انتشاری در این خانه خدا حاضر شد، وسعت آن به اندازه یک پنجم مساحت فعلی آن نیز نبود.

مرحوم انتشاری توانست با تلاش شبانه روزی و به همت خیران و نمازگزاران توانست مسجد کمیل را به مرکزی فراگیر در شرق تهران در حوزه های دینی، علمی، فرهنگی و سیاسی تبدیل کند؛ به گفته موسوی، جایگاه برجسته علمی و روحیه مبارزاتی مرحوم انتشاری، از وی شخصیتی محترم و قابل احترام در میان نمازگزاران مسجد کمیل و اهالی منطقه تهران نو و نارمک ساخته بود.

نقش علم انتشاری در توسعه مسجد کمیل

آیت الله انتشاری در حوزه علمیه قم از محضر علمایی همچون آیات عظام امام خمینی (ره) و سید حسین بروجردی و آیات مشکینی و سلطانی طباطبایی استفاده علمی فراوانی برده بود که انتقال این دانش به مردم، توانست از وی امام جماعتی محترم نزد اهالی مسجد کمیل بسازد. این روحانی در مردادماه 1394 دار فانی را وداع گفت و پیکرش در شهر قم به خاک سپرده شد. حضور شخصیت هایی از طیف های سیاسی مختلف در مراسم تشییع و ترحیم آن مرحوم، نشان دهنده روحیه منعطف و قابل احترام وی نزد گروه های گوناگون مردم است، ویژگی ای که می تواند یک مسجد را به قرارگاه معنوی، سیاسی و فرهنگی در سطح یک روستا یا یک محله شهری تبدیل کند. اگر تا این اندازه به معرفی مرحوم انتشاری نجف آبادی اشاره کردیم به دلیل نقش بی نظیری است که وی در توسعه این خانه خدا و تبدیل آن به مرکز ترویج معارف دینی و مبارزه علمیه طاغوت داشت.

از این موضوع که بگذریم، دلیل دیگر شهرت مسجد کمیل، فعالیت مرکزی برای فراگیری علوم دینی و حوزوی ویژه خواهران در این مسجد است که اکنون حدود 30 سال از فعالیت آن می گذرد و به گفته حجت الاسلام موسوی، میزان استقبال خواهران مناطق تهران نو و نارمک از این دارالعلوم دینی بسیار خوب است. فعالیت این مرکز شبیه مدارس علمیه است هرچند کلاس های آن بعدازظهرها برگزار می شود و امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا، کلاس های آن به صورت محدود و از طریق فضای مجازی برگزار می شود.

برگزاری جشنواره قرآنی ترتیل

اهالی مسجد کمیل به همت پایگاه بسیج شهید یگانه و با مشارکت حوزه مقاومت بسیج 183 شهید چمران، امسال و برای اولین بار، جشنواره قرآنی «ترتیل» را در دو رده سنی زیر 16 سال و بالای 16 سال به مناسبت هفته دفاع مقدس برگزار کرد که به گفته موسوی، مراسم اختتامیه آن در روزهای پنجشنبه و جمعه، 10 و 11 مهرماه در این مسجد برگزار شد. این جشنواره که با استقبال خوبی از سوی کودکان و نوجوانان همراه شد به منظور پیوند نسل جوان با قرآن و در ایام گرامیداشت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی برگزار شد و به پنج نفر از هر رده سنی، هدایایی تقدیم شد.

اجرای طرح هر خانه یک حسینیه برای مقابله با کرونا

اهالی مسجد کمیل از دوره شیوع ویروس کرونا با وجود تعطیل شدن اقامه نماز جماعت و برگزاری برنامه در مناسبت های مختلف، بیکار نشستند و با محوریت پایگاه بسیج شهید یگانه، ابتدا در قالب گروه های چند نفره به کار ضد عفونی کردن این مسجد و کوچه مسجد کمیل و برخی از کوچه های اطراف در محدوده چهارراه آیت مشغول شدند. گام بعدی آنان و همسو با فرمایش مقام معظم رهبری درباره رزمایش مواسات و همدلی، کمک به نیازمندان بود که تاکنون بیش از ۵۰۰ بسته ارزاق میان خانواده های نیازمند توزیع کردند. گام دیگر اهالی این خانه خدا، آماده سازی فضای مسجد کمیل برای برگزاری نماز جماعت و سایر برنامه ها با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی است. از اقدامات دیگر اهالی این مسجد، ترویج طرح «هر خانه، یک حسینیه، یک پرچم» است که طی آن به هر یک از نمازگزاران این مسجد، پرچم سیاه به منظور نصب بر سر در منازل شان اهدا شد.

اگر مسجد کمیل توانسته است مرکز علوم دینی ویژه خواهران تاسیس کند و جشنواره های بزرگی همچون ترتیل برگزار کند و در خدمت به نیازمندان نیز موفق باشد ضمن همت بلند اهالی آن، به دلیل داشتن چند موقوفه است که در تامین هزینه های این خانه خدا کمک بزرگی است. در واقع ابتکار سازندگان آن برای ساخت چند باب مغازه در جوار این مسجد، موجب خودکفایی این خانه خدا در تامین هزینه ها شده است.

سخن آخر اینکه مسجد کمیل که به مسجد کمیل بن زیاد نخعی نیز شهرت دارد، به همت مرحوم انتشاری رونق یافت اکنون نیز با تلاش امام جماعت سید و اهالی پایگاه بسیج آن، جزو مساجد پویا و موفق در ترویج سبک زندگی اسلامی و خدمت به طبقات محروم جامعه است.

کد خبر 649

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =