هیچ کجای دنیا در شرایط رکودی مالیات ها را افزایش نمی دهند

هیچ جای دنیا در شرایط رکودی مالیات ها افزایش پیدا نمی کند اما متاسفانه در شرایط فعلی همه جریان ها و نهادها به نوعی وارد شدند تا مردم و بنگاه های اقتصادی را تحت فشار قرار دهند در حالی که این اقدامات در شرایط فعلی جز اینکه باعث شود اعتراضات مردم نسبت به دولت و حتی حاکمیت افزایش یابد هیچ نتیجه دیگری نخواهد داشت.

حیدر مستخدمین حسینی معاون وزیر اسبق اقتصاد با بیان اینکه اقتصاد دانش بنیان می تواند بین دانشگاه ها و فعالان اقتصادی پیوند مستحکمی ایجاد کند با انتقاد از وضعیت نظام بانکی در ایران به خبرنگار سفیرتجارت گفت: متاسفانه برای نمونه نظام بانکی ما همین الان نیز برنامه ای برای تحقق اقتصاد دانش بنیان ندارد مثلا نظام بانکی ما  هنوز نمی داند آیا اصلا می شود و می توان به استارآپ ها تسهیلات داد یا نه؟ وی ادامه داد: در واقع برنامه ای برای اصلاح نظام بانکی کشور به نفع گروه های پایین دست جامعه وجود ندارد. برا همین هم شاهدیم افراد و گروه های خاصی با رانت هایی که دارند از خودرو تا فولاد و کنجاله و سویا و... و. وارد می کنند. در حالی که هیچ دلیلی وجود ندارد که این تسهیلات  به افراد خاصی پرداخت شود. مستخدمین حسینی در تشریح مزایای اقتصاد دانش بنیان خاطرنشان کرد: دلیل اهمیتی که شما به اقتصاد دانش بنیان می دهید این است که این اقتصاد می تواند موجب پیدایش فعالیت هایی شود که روی زمین نشسته و دارایی و شغل ایجاد کند.

معاون وزیراسبق اقتصاد با انتقاد از افزایش دریافت مالیات از بخش های تولیدی اقتصاد تصریح کرد: هیچ جای دنیا در شرایط رکودی مالیات ها افزایش پیدا نمی کند یا برای مثال بیمه های تامین اجتماعی به عناوین مختلف وجوهی را از مردم و بنگاه ها دریافت نمی کنند اما متاسفانه در شرایط فعلی همه جریان ها و نهادها به نوعی وارد شدند تا مردم و بنگاه های اقتصادی را تحت فشار قرار دهند در حالی که این اقدامات در شرایط فعلی جز اینکه باعث شود اعتراضات مردم نسبت به دولت و حتی حاکمیت افزایش یابد هیچ نتیجه دیگری نخواهد داشت.

مستخدمین حسینی اظهار داشت: باید بدانیم این شرایط را مردم به وجود نیاورده اند. اما وقتی به مرور نارضایتی هایی شکل می گیرد چاره ای نیز جز اعتراض برای مردم باقی نمی ماند و این اعتراضات ممکن است به جایی برسد که کار برای دولت بسیار سخت شود.

این کارشناس اقتصادی درباره وضعیت بازار ثانویه ارز به سفیر تجارت گفت: در موضوع ارز باید دو کار اساسی کرد. اقدام اول این است که ارز حاصل از فروش نفت که یک ثروت و سرمایه است در اختیار دولت بوده و برای تامین کالاهای اساسی و  فعالیت های زیربنایی اقتصاد ملی هزینه شود، نرخ این ارز نیز با توجه به تورم و شرایط کشور از سوی دولت تعیین شود. اما ارز حاصل از صادرات و ارزی که مردم تحت عنوان ارز خانگی در اختیار دارند در بورس ارز یا همان بازار ثانویه عرضه شود و تمام کسانی که به ارز نیاز دارند بتوانند از این محل ارز مورد نیاز خود را خریداری کنند اگر چنین فرآیندی اجرایی شود می تواند موثر و مفید باشد. وی ادامه داد: برای مثال خود من از سال ها پیش با مراجعه به صرافی و حواله ارز می توانستم کتاب یا برخی از مجلات خارجی مورد نیازم را خریداری کنم. اما الان و با وضعیت موجود نمی توانم مجله هایی که در گذشته خریداری می کردم را بخرم. یعنی همین موارد ساده در کنار کسانی که می خواهند به هر دلیلی به خارج از کشور سفر کنند و... گپ های موجود در قوانین جدید دولت هستند.

معاون اسبق رییس کل بانک مرکزی خاطرنشان کرد: دولت نیز می تواند صرفا روی این بازار یعنی بازار ثانویه ارزی نظارت کند اما این بازار ثانویه با شرایط فعلی می تواند در کوتاه مدت موثر باشد اما قطعا در بلند مدت تاثیر منفی خودش را خواهد گذاشت و ارز به این صورت نخواهد ماند.  

مستخدمین حسینی در خاتمه اظهار داشت: نرخ های موجود دربازار ثانویه بر اساس عرضه و تقاضا حاصل نشده است بلکه توافقی بین دو نفر یا گروه است. حتی ممکن است وارد کننده با صادرکننده یکی باشند. اما بورس ارزی که بنده به ایجاد و راه اندازی آن معتقدم به نوعی مانند سهام است یعنی عده ای می خرند و عده ای می فروشند، لذا باید تعاریف جامع تر شوند وقتی به صورت جامع تعریف نمی شود در کوتاه مدت اثر روانی خودش را خواهد گذاشت اما وقتی کمی زمان بگذرد ایرادات موجود مشخص خواهد شد.

کد خبر 62

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 12 =