رشد ۴ برابری واردات از آمریکا با شروع تحریم‌ها

صادرات آمریکا به ایران در نخستین ماه بازگشت تحریم های غیرنفتی ۴ برابر شد و به حدود ۱۵۰ میلیون دلار رسید.

به گزارش سفیر تجارت، جدیدترین آمار منتشر شده از سوی دفتر آمار آمریکا نشان می دهد مبادلات تجاری ایران و آمریکا در ماهی که تحریم های غیرنفتی علیه ایران بازگشته است جهش قابل توجهی داشته است.

دولت آمریکا در پی خروج یک جانبه از برجام از ۶ اوت تحریم های غیرنفتی مثل تحریم خودرو، طلا و فرش و پسته ایران را از سرگرفته است.

آمار منتشر شده از سوی دفتر آمار آمریکا نشان می دهد صادرات آمریکا به ایران در این ماه با رشد ۴ برابری نسبت به ماه قبل و همچنین نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شده و به ۱۴۹.۸ میلیون دلار رسیده است. آمریکا در ماه جولای امسال ۳۵.۷ میلیون دلار و در ماه اوت ۲۰۱۷ بالغ بر ۳۴.۷ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود.

صادرات آمریکا به ایران در جولای ۲۰۱۸ نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵ برابر شده و به ۳۵.۷ میلیون دلار رسیده بود.

واردات آمریکا از ایران در اوت ۲۰۱۸ نیز نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۲ برابری داشته و به ۷.۱ میلیون دلار رسیده است. آمریکا در اوت سال قبل ۳.۶ میلیون دلار کالا از ایران وارد کرده بود. واردات آمریکا از ایران در جولای ۲۰۱۸ نیز ۲۵ میلیون دلار اعلام شده است.

رشد قابل توجه تجارت ایران و آمریکا در آغاز اجرایی شدن تحریم ها نشان دهنده مخالفت و عدم رضایت جامعه تجاری این کشور از اقدام یک جانبه واشنگتن در خروج از توافق هسته ای است. خروج آمریکا از توافق هسته ای با مخالفت های گسترده در سطح بین المللی مواجه شده است.

بر اساس این گزارش در ۸ ماهه نخست سال جاری میلادی مجموع تجارت ایران و آمریکا ۳۱۲.۴ میلیون دلار بوده که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد ۱۵۰ درصدی داشته است.

صادرات آمریکا به ایران در ۸ ماهه نخست امسال با رشد ۱۹۸ درصدی به ۲۴۵.۱ میلیون دلار و واردات از ایران با رشد ۵۷ درصدی به ۶۷.۳ میلیون دلار رسیده است.

کد خبر 59

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =