نگرانی خانواده ها از حضور دانش آموزان در فضای مجازی

با شیوع کرونا، آموزش و پرورش به سمت فضای مجازی سوق یافت و هرچند فضای مجازی، بستر خوب و مناسبی برای آموزش دانش آموزان شده اما در کنار تمام مزایا، خانواده ها نگران استفاده نادرست فرزندان از اینترنت هستند.

خبرگزاری شبستان_ خراسان شمالی؛ با شیوع کرونا، آموزش و پرورش به سمت فضای مجازی سوق یافت و دانش آموزان و خانواده ها، از طریق گوشی و تبلت وارد کلاس های درس شدند. هرچند فضای مجازی، بستر خوب و مناسبی برای آموزش دانش آموزان شده اما در کنار تمام مزایا، خانواده ها نگران استفاده نادرست فرزندان از اینترنت هستند.

سال تحصیلی جاری مدارس، سه هفته ای ست که آغاز شده و در این مدت دانش آموزان، تا حدی از حضور در پشت میزهای مدرسه، استقبال کرده اند، اما آنگونه که شنیده می شود، در هفته اخیر، حضور دانش آموزان در کلاس های درس ریزش داشته است.

مادران می گویند دو هفته اول را برای آشنایی فرزندشان با مدرسه، راهی کلاس درس کرده اند اما نگرانی از شیوع کرونا سبب شده تا مانع حضورشان در مدرسه شوند.

در این زمینه خانواده ها و معلمان از فضای مجازی برای آموزش بهره گرفته اند، اما دغدغه دیگر هنوز همراه آنان است و آن پرسه زدن کودکان و نوجوانان در اینترنت است.

یکی از مادران در این باره گفت: جذابیت اینترنت و فضای مجازی برای نوجوانان بسیار زیاد است و فرزند 12 ساله ام گویا از پرسه زدن در این فضا سیر نمی شود و این امر مرا نگران کرده است.

«منیژه رحیمی» اظهارکرد: پسرم یک هفته ای ست که به خاطر کرونا، مدرسه نمی رود و در این مدت، تکالیف و دروس را از طریق فضای مجازی دنبال می کند، اما او تنها زمانی می تواند از گوشی استفاده کند که من در خانه حضور دارم.

وی تصریح کرد: فرزندم تبلت دارد و شبکه شاد را بر روی آن نصب کرده ام، اما هنوز سیم کارت در آن قرار نداده ام، زیرا نگران استفاده او از اینترنت و فضای مجازی هستم.

یکی دیگر از والدین هم در این باره گفت: جرات ندارم زمانی که فرزندم در خانه تنها است، گوشی را در اختیارش قرار دهم، تنها زمانی که در منزل هستم، فرصت استفاده از گوشی خود را به فرزندم داده ام.

وی بیان کرد: بچه ها، بازیگوش و کنجکاو هستند، معلوم نیست وقتی اینترنت در اختیار داشته باشند، از کدام سایت سر در می آورند و به کدام سایت سر می زنند.

یکی از فرهنگیان هم در این باره گفت: چند سال پیش، خراسان شمالی برای اولین بار، موضوع اینترنت پاک را مطرح کرد، در این طرح سیم کارت به دانش آموزان ارائه می شد و اینترنت آن تنها برای سایت های قابل اطمینان و مجاز قابل استفاده بود.

وی اظهار کرد: ارائه سیم کارت با ایتنرنت پاک می تواند دغدغه خانواده ها در زمینه حضور فرزندان در فضای مجازی را کاهش دهد اما متاسفانه این طرح اجرایی نشد.

وی افزود: امسال هم صحبت هایی از توزیع سیم کارت رایگان با اینترنت پاک مطرح شده، اما هنوز خبری از آن نیست.

*مجوز توزیع سیم کارت دانش آموزی داده نشده است

رییس اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات آموزش و پرورش خراسان شمالی هم در این باره گفت: خانواده ها حق دارند که نگران حضور فرزند خود در فضای مجازی باشند، در این باره توزیع سیم کارت رایگان با اینترنت پاک در دستور کار است اما هنوز مجوزی برای توزیع داده نشده است.

«فرامز صدقی» اظهارداشت: حراست آموزش و پرورش مجوز توزیع سیم کارت را نداده است.

وی گفت: توزیع سیم کارت دانش آموزی، سال های پیش در این استان مطرح شد که در آن سال، سیم کارت با اینترنت پاک، تامین شد اما دپو شد و توزیع آن انجام نشد.

صدقی افزود: قرار دادن اینترنت پاک در اختیار دانش آموز می تواند خیال خانواده ها را از حضور فرزند در فضای مجازی آسوده سازد.

رییس اداره فناوری اطلاعات و ارتباطات آموزش و پرورش خراسان شمالی گفت: در طرح توزیع سیم کارت دانش آموزی، تمام دانش آموزان زیر پوشش قرار می گیرند و امید می رود توزیع این سیم کارت انجام شود.

کد خبر 424

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =