برگزاری بیش از ۲۵۰ برنامه به مناسبت چهل سالگی دفاع مقدس در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران از برگزاری ۲۵۰ برنامه توسط این وزارتخانه به مناسبت چهلمین سالگرد دفاع مقدس تا پایان سال خبر داد.

به گزارش خبرگزاری شبستان و به نقل از «محمدرضا سوقندی» با اشاره به برنامه های وزارت متبوعش برای چهلمین سالگرد دفاع مقدس اظهار کرد: ستاد کل این برنامه ها از سال ۱۳۹۸ آغاز به کار کرد و به صورت رسمی از سوم خرداد سلسله برنامه ها در کشور شروع شد. یکی از اقدامات، تشکیل ستادهای گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در وزرات خانه ها و دستگاه های اجرایی کشور بود که این ستاد در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز تشکیل و دبیرخانه آن فعال شد.

وی با بیان برنامه‌های این وزارتخانه در سه حوزه عمومی، تخصصی و برنامه‌های توسعه‌ای عملیاتی گفت: برنامه هایی برای هفته دفاع مقدس، هفته بسیج و برنامه هایی با محوریت مکتب سلیمانی همزمان با ایام شهادت سردار شهید قاسم سلیمانی و همچنین دهه فجر در نظر گرفته ایم.

سوقندی افزود: در حوزه برنامه های تخصصی چند هفته از سال را به برنامه های فرهنگی، هنری، رسانه ای و ادبی اختصاص داده ایم که از جمله می توان به برنامه نقش خبرنگاران و اصحاب رسانه در دفاع مقدس اشاره کرد که در روز خبرنگار برگزار شد. از چهارم تا دهم بهمن ماه نیز برنامه ای با محوریت نقش زنان، مادران و خواهران در دفاع مقدس در نظر گرفته ایم.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران ادامه داد: طرح ملی سه شنبه های تکریم با محوریت ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کشور به منظور احیای کارکرد مساجد و نیز در راستای تکریم و توجه به فعالان حوزه فرهنگی و اجتماعی به ویژه خانواده معظم شهدا و ایثارگران همزمان با شروع دهه کرامت آغاز شده است که تا کنون ۱۱ خانواده شهید به صورت ویدیو کنفرانس با حضور  سیدعباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل شدند.

وی از برپایی نمایشگاه بزرگ دستاوردهای دفاع مقدس و چهل سال مقاومت از ۳۱ شهریور تا هفتم مهر به مدت هشت روز در باغ موزه انقلاب اسلامی خبر داد و گفت: در این نمایشگاه شاهد آثار هنرمندان، نویسندگان و همچنین برنامه‌های فرهنگی و هنری مانند نمایشنامه‌خوانی، تئاتر، اکران فیلم دفاع مقدس و سایر فعالیت‌های مرتبط با این حوزه خواهیم بود.

سوقندی اضافه کرد: جهت دهی و استفاده از ظرفیت جشنواره های فجر از جمله جشنواره های شعر، تئاتر، فیلم، موسیقی و هنرهای تجسمی و همچنین مد و لباس با رویکرد گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس در برنامه های این وزارت خانه قرار گرفته است.

وی افزود: بخش دیگر، برنامه های تخصصی و جریان سازی است که در ستاد شاهد و امور ایثارگران وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور معاونت فرهنگی و آموزشی بنیاد شهید و شورای هماهنگی امور ایثارگران وزارت ارشاد مطرح شده که برای تمام بخش های فرهنگی برای گرامیداشت دفاع مقدس و همچنین ترویج فرهنگ ایثار وشهادت و متناسب با وظیفه شان برنامه تعریف و ابلاغ شده است. برای ستادهای استانی و همچنین سازمان های تابعه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز برنامه های اختصاصی تعریف کرده‌ایم.

وی با بیان این که چهلمین سالگرد دفاع مقدس فرصتی است تا معارف انقلاب اسلامی و دفاع مقدس را آسیب شناسی کنیم، گفت: دوران دفاع مقدس به ابعاد نظامی و امنیتی خلاصه نمی شود بلکه ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و بین المللی نیز دارد که غیر از نیروهای مسلح و دستگاه های دیگر، دستگاه های فرهنگی، علمی و آموزشی هم دفاع مقدس را برای خود یک گنج می دانند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور ایثارگران تاکید کرد: به دلیل تحریف های صورت گرفته، باید در رویکرد بین الملل محور مقاومت یک بازتولید و چهره جدیدی از انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ارائه دهیم و در این مسیر تاکید مقام معظم رهبری بر نهضت ترجمه برای کتاب و فیلم های خوب دفاع مقدس بهترین راهبرد است. باتوجه به گروه هایی که وارد جهان اسلام شده اند و همچنین تغییر نوع دشمنی ها و تغییر جغرافیای سیاسی در جهان و شرایطی که به وجود آمده، این موارد مسئله ضرورت ترجمه آثار دفاع مقدس برای نسل های جدید را ثابت می کند. در این زمینه صدا و سیما، مطبوعات و فضای مجازی بسیار اثرگذارند.

کد خبر 342

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =