فیلم «عملیات سنجاک» روایتگر رنج و درد مسلمانان بوسنی

فیلم «عملیات سنجاک» تولید شبکه «الجزیره بالکان» روایتگر ظلم و ستم و رنج و درد مسلمانان در منطقه سنجاک در زمان جنگ بوسنی در دهه ۹۰ است.

به گزارش خبرگزاری شبستان به نقل از الرایه، شبکه «الجزیره بالکان» با همکاری شرکت «Core Dox» یک فیلم مستند جدیدی را با عنوان «عملیات سنجاک» تولید کرد. این فیلم بیانگر رنج و درد، آوارگی، شکنجه و بی عدالتی در حق اقلیت مسلمان در منطقه سنجاک همزمان با ادامه جنگ بوسنی در دهه 90 است.

سنجاک نام منطقه ای تاریخی در شبه جزیره بالکان است که در حال حاضر بین دو کشور صربستان و مونته نگرو قرار دارد.

این فیلم به جنبه ای از نقض حقوق مسلمانان بوسنی در ایالت سنجاک می پردازد که تاکنون رسانه ها و روزنامه ها به آن نپرداختند.

این فیلم همچنین به عملیات «لیم – Lim» می پردازد که نیروهای صرب در این عملیات 25 نفر از اعضای «حزب کار دمکراتیک» در سنجاک را در می 1993 میلادی بازداشت کردند. سپس 21 نفر از اعضای دیگر این حزب نیز در مونته نگرو بازداشت شدند.

این عملیات و بازداشت ها طرحی از پیش آماده شده بود. پلیس صرب بازداشت شدگان در جریان عملیات لیم را مورد شکنجه های شدید قرار داد. بازداشت شدگان در پایان مجبور شدند تا به جرایم و اتهاماتی که مرتکب نشدند، اعتراف کنند.

«ریلجیج» کارگردان این فیلم داستان یکی از مسلمانان بوسنی به نام «ابراهیم جیکیج» را روایت می کند. وی یکی از بازداشت شدگان در عملیات لیم بود که به مدت دو سال و نیم زندانی شد.

کارگردان فیلم عملیات سنجاک پیش بینی می کند که این فیلم مستند با واکنش منفی در صربستان و مونته نگرو روبه رو شود.

وی می گوید: جنایت های مرتکب شده در ایالت سنجاک در دادگاه های بین المللی مطرح نشده است.

انتظار می رود که فیلم عملیات سنجاک در سومین دوره از جشنواره فیلم های مستند جزیره بالکان پخش شود.

کد خبر 208

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =