95 درصد تصدی های بهزیستی واگذار شده است

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: 95 درصد از خدمات تصدی سازمان بهزیستی را واگذار کرده‌ایم که این موارد غیر از خدمات نگهداری کودکان شیرخوار است.

رویکردامروز_ انوشیروان محسنی بندپی روز دوشنبه در آیین هم اندیشی سازمان بهزیستی کشور و موسسات برتر تحت نظارت این سازمان که در محل ایوان شمس برگزار شد، افزود: مراکز و موسساتی که از معلولان ذهنی، روحی و روانی حمایت می کنند وظایف بسیار سختی را بر عهده دارند و حتی خانواده‌های این افراد هم در نگهداری آنها با مشکل مواجه هستند و برای بازتوانی و توانمندسازی آنها مشکل دارند.
وی خاطرنشان کرد: حتی با مشوق هایی که در زمینه نگهداری افراد دارای معلولیت ذهنی نیز به خانواده های آنها پرداخت می‌شود همچنان نیاز به این موسسات احساس می‌شود و در اینجاست که نقش این موسسات در اهداف نیکوکارانی بیش از پیش نمایان می شود.
محسنی بندپی گفت: نگهداری و بازتوانی و توانمندسازی این افراد در این مراکز یک کار فوق العاده است. حدود 40 تا 50 درصد هزینه ها به صورت یارانه به این افراد برای نگهداری به خانواده ها پرداخت می‌شود، اما باقی هزینه‌های نگهداری این افراد از طریق مراکز خیرخواهی جمعی و موسسات که حس نوع دوستی برخوردار هستند تامین می‌شود که کیفیت و اثربخشی لازم را دارد و به عنوان سرپرست وزارت رفاه و همچنین فعالیت هایی که در زمان تصدی در سازمان بهزیستی داشته ام از تلاش همه این موسسات تشکر و قدردانی می کنم.
وی ادامه داد: باید شرایطی فراهم شود که مطابق برنامه ششم توسعه غربالگری ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری انجام شود تا از بروز معلولیت ها پیشگیری شود.
وی گفت: بر اساس اعلام سازمان پزشکی قانونی هزار و 428 مورد سقط جنین به دلیل اختلالات ژنتیکی گزارش شده اند که این امر نشان از این دارد که غربالگری ژنتیک در ازدواج از اهمیت ویژه ای برخوردار است و باید با سرعت پیگیری شود.
محسنی بندپی خاطرنشان کرد: بر اساس شاخص های اعلام شده و همچنین اعلام نظر مجتهدان قرارشده که غربالگری ژنتیک هنگام ازدواج را در دستور کار قرار دهیم تا جلوی معلولیت‌ها گرفته شود، به همین دلیل آیین نامه غربالگری ژنتیک قبل از ازدواج تنظیم شده است و در دستور کار قرار خواهد گرفت.
سرپرست وزارت رفاه اعلام کرد: همچنین در صدد هستیم برای پیشگیری از حوادث ترافیکی که موجب افزایش آمار معلولان می شود نیز مقدماتی فراهم شود تا کاهش یابد و همچنین غربالگری استرس کودکان و غربالگری بیماران آلزایمر نیز مورد توجه قرار گرفته است.
محسنی بندپی تاکید کرد: باید شرایطی فراهم شود تا موسسات مردم نهاد در زمینه نگهداری و توانمندسازی معلولان بتوانند بیشتر وارد شوند و اقدامات بیشتری را انجام دهند.
وی با بیان اینکه این موسسات شرکای اجتماعی دولت هستند و ما به همکاری آنها به خود می‌بالیم تاکید کرد: در سال 1392 حدود 8426 موسسه در این زمینه فعالیت می‌کردند که در سال 1396 شمار این موسسات به حدود 24 هزار افزایش یافت که این امر نشان از رشد باورها و خدمات این موسسات در جامعه دارد.
سرپرست وزارت رفاه در بخش دیگری از سخنان خود تاکید کرد: امروز و در این آیین جای علی ربیعی به عنوان وزیر رفاه که در حوزه اجتماعی دارای خدمات ارزنده بود بسیار خالی است. ربیعی فردی بود که بهزیستی را به محلی برای گفتمان اجتماعی تبدیل کرد بنابراین وظیفه دارم که امروز به عنوان سرپرست وزارت رفاه از خدمات ایشان تقدیر کنم.

کد خبر 20

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =