مهارت‌آموزی از دلایل توفیق مدارس مسجدمحور است/ تمدن اسلامی از مسجد شکل می‌گیرد

حجت‌الاسلام دکتر ارزانی با بیان‌اینکه مهارت‌آموزی از دلایل توفیق مدارس مسجدمحور است، گفت: تمدن اسلامی که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب آن را مطرح کرده‌اند، در مسجد شکل می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار گروه مسجد و کانون های مساجد خبرگزاری شبستان، آیین آغاز سال تحصیلی 98- 99 مدرسه مسجد محور شیخ بهایی امروز (دوشنبه، اول مهر ماه) در شبستان مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرری واقع در (میدان معلم، خیابان شهید محبتی) برگزار شد.

بنابر این گزارش، حجت الاسلام والمسلمین دکتر «حبیب رضا ارزانی» در این آئین دغدغه اولیای این مدرسه را بسیار ارزشمند و در راستای هدایت گری دانش آموزان دانست و گفت: توصیه امیرالمومنین علی (ع) توجه به تربیت نوباوگان است؛ بنابراین هر برنامه ای که این مدرسه و برای دانش آموزان انجام می شود باید مطابق با مشخصات و ویژگی های سنی شان باشد.

رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با اشاره به سخن پیامبر اکرم (ص) درباره نقش بستن علم در ذهن افراد در کودکی، اظهار کرد: باید تلاش شود مهارت دین در همین سنین کودکی به دانش آموزان آموزش داده شود چون بهتر و بیشتر در ذهن آنان مانگار می شود.

وی در ادامه با اشاره به طرح موضوع نهضت مهارت آموزی از سوی مقام معظم رهبری و دغدغه جدی معظم له در این باره یادآور شد: یکی از دلایل توفیق مدرسه مسجدمحور و سایر مدارس مشابه توجه به موضوع مهارت آموزی است.

وی ادامه داد: باید دانش را تبدیل به مهارت کرد و بر همین اساس باید تربیت دانش آموزان به گونه ای باشد که فضایل اخلاقی در ذهن و جان آنان نقش ببنند برای نمونه صرفا با سخنرانی نمی توان افراد را تشویق به رعایت حجاب کرد.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه مقام معظم رهبری اطلاع رسانی درباره نهضت مهارت آموزی را تکلیف رسانه ملی می دانند، یادآور شد: مهارت آموزی باید با تجربه انجام شود، همان طور که امیرالمومنین علی (ع) فرمودند: تجربه بالاتر از دانش است.

وی در ادامه درباره مزایای طرح پیوند مسجد و مدرسه توضیح داد و گفت: تمدن اسلامی که مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب آن را مطرح کردند، در مسجد شکل می گیرد. متاسفانه مسجد محوری در کشور ما به قهقرا رفته است.

رییس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور با بیان اینکه صرف حضور در مسجد با هدایت گری همراه می شود، افزود: حضور مستمر کودک در مساجد اثرات ارزنده و پایدار معنوی تربیتی بر وی دارد.

وی در ادامه با اشاره به سابقه چندین ساله خود در تبلیغ در بسیاری از کشورهای جهان، ابراز کرد: مهارت افزایی و کرامت انسانی از جمله رویکردهای اسلامی است که در جهان مورد استفاده قرار می گیرد اما در جامعه ما از آنان غفلت می شود.

ارزانی در ادادمه با اشاره به روش تربیتی امام کاظم(ع) درباره تربیت نسل جوان خطاب به برخی از شیعیان شهرری مطرح فرمودند، اضافه کرد: مقام معظم رهبری تاکید دارند که ما معارف خوبی داریم ولی نسبت به آن کم توجهی می شود.

وی با اشاره به دغدغه های دینی اولیای مدرسه مسجدمحور شیخ بهایی وابسته به مسجد حضرت ابوالفضل (ع) شهرری، تاکید کرد: ارتباط با روحانی بسیار خوب است و کاری که در این زمینه انجام می شود، بسیار ارزشمند است که مطمئنا خداوند نیز با مدیران و دست اندرکاران این مدرسه کمک خواهد کرد.

گفتنی است، حجت الاسلام والمسلمین دکتر ارزانی در پایان این آئین همراه با اولیای مدرسه مسجد محور شیخ بهایی از بخش های مختلف این مدرسه بازدید کرد.

کد خبر 123

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =